Стихиры на Господи воззвах
Из четырех стихир на Господи воззвах первая указывает на самое общее значение для нас напоминаемой воздвижением Креста страсти Христовой, причем значение это определяется по двум крайним пунктам истории: падению прародителей и небесной вечной жизни. Вторая стихира говорит уже не о страсти Христовой, а о самом Кресте, указывая на его постоянное и пространственно всеобъемлющее значение как победного знамени. Третья стихира еще более суживает рамки духовного созерцания, сосредоточивая его уже не на Кресте, а только на воздвижении его, которое возносит нас к небу, посему радует ангелов, нас же освящает. Наконец, заключительная (на Славу и ныне) стихира указывает на вечное и исконное значение «благословеннаго древа», которым осуществлена «вечная правда» (положительная сторона) и совершенно исправлен причиненный нам райским деревом смертоносный вред (отрицательное значение).
Глас 6. Подобен: Все отложит35
Крест воздвиза́емь, на нем Вознесе́ннаго страсть пречи́стую пе́ти повелева́ет тва́ри всей. На том бо уби́в нас уби́вшаго, умерщвле́нныя оживи́л есть, и удобри́, и на небесе́х жи́ти сподо́би я́ко милосе́рд, премно́жеством бла́гости. Тем ра́дующеся, вознесе́м и́мя Его́, и Того́ возвели́чим кра́йнее снизхожде́ние.
Крест, будучи воздвигаем36, побуждает37всю тварь воспевать38пречистую39страсть Вознесенного40на нем. Ибо умертвив на нем нашего убийцу, Он оживил умерщвленных, сделал их прекрасными41и достойными жизни42на небе, как милосердый43, по превосходству44благости. Посему радуясь45вознесем46имя47Его и возвеличим Его крайнее48снисхождение49. (Трижды)
Моисе́й предобрази́ тя, ру́ки просте́р на высоту́, и побежда́ше Амали́ка мучи́теля, кре́сте честны́й, верных похвало́, страда́льцев утвержде́ние, апо́столов удобре́ние, пра́ведных побо́рниче, всех преподо́бных спаси́телю. Тем тя воздвиза́ема зря́щи тварь, весели́тся и торжеству́ет сла́вящи Христа́, тобо́ю разстоя́щая собра́вшаго, кра́йнею бла́гостию.
Моисей прообразовал тебя, простерши руки вверх50, и побеждал51мучителя52Амалика, Крест драгоценный53, похвала54верных, твердость55страдальцев56, украшение57апостолов, поборник58праведных, спасение59всех преподобных60. Посему вся тварь, видя тебя воздвигаемым, веселится и торжествует, славя Христа, через тебя сблизившего61разъединенное, по крайней благости62. (Трижды)
Кре́сте пречестны́й, его́же обстоя́т чи́ни а́нгельстии веселя́щеся, днесь воздвиза́емь, боже́ственным манове́нием возно́сиши вся, окраде́нием сне́ди отгна́нныя и в смерть попо́лзшияся. Те́мже тя сердцы́ и устна́ми ве́рнии лобыза́юще, свяще́ние почерпа́ем, возноси́те, вопию́ще, Христа́ – преблага́го Бо́га, и Того́ покланя́йтеся боже́ственному подно́жию.
Крест, преблагоговейно чтимый63, который радостно64окружают65чины ангелов, ты, будучи сегодня воздвигаем, божественным мановением66возносишь всех, отверженных за похищение снеди67и соскользнувших в смерть. Посему мы, верные68, лобызая69тебя сердцем и устами, почерпаем70освящение, восклицая: возносите Христа преблагого71Бога и поклоняйтесь Его божественному подножию72. (Дважды)
Слава и ныне, глас 2
Прииди́те вси язы́цы, благослове́нному дре́ву поклони́мся, и́мже бысть ве́чная пра́вда. Пра́отца бо Ада́ма прельсти́вый дре́вом, Кресто́м прельща́ется и па́дает низве́ржен падением стра́нным, мучи́тельством одержа́вый ца́рское зда́ние; кро́вию Бо́жиею яд змие́в отмыва́ется, и кля́тва разруши́ся осужде́ния пра́веднаго, непра́ведным судо́м Пра́веднику осужде́ну бы́вшу: дре́вом бо подоба́ше дре́во исцели́ти, и стра́стию Безстра́стнаго я́же на дре́ве разреши́ти стра́сти осужде́ннаго. Но сла́ва, Христе́ Царю́, е́же о нас Твоему́ му́дрому смотре́нию, и́мже спасл еси́ всех, я́ко благ и человеколю́бец.
Приидите, все народы73, поклонимся благословенному древу, через которое настала74вечная правда75. Ибо прельстивший76деревом77праотца Адама прельщается78Крестом79; низверженный80падает ужасным81падением, насильно82завладевший83царским созданием84. Кровью Божией смывается85яд змия86, и уничтожено проклятие праведного осуждения87после осуждения Праведника неправедным судом88. Ибо надлежало исцелить деревом дерево89и уничтожить страстью Бесстрастного на дереве страсти90осужденного. Но слава, Христе Царь91, Твоему мудрому92промышлению93о нас, которым Ты всех спас, как благой и человеколюбивый.

