Скачать fb2   mobi   epub  

Догматы Вселенских соборов

Символ веры трех сот восемнадцати святых Отцов Первого Вселенского собора, Никейского.

 

Веруем во единого Бога Отца, Вседержителя, Творца всех видимых и невидимых. И во единого Господа Иисуса Христа, Сына Божия единородного, рожденного от Отца, то есть, из сущности Отца, Бога от Бога, Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рождена, не сотворена, единосущна Отцу, Имже вся быша, яже на небеси и на земли; нас ради человек и нашего ради спасения сшедшего, и воплотившася и вочеловечшася, страдавша, и воскресшего в третий день, и возшедшего на небеса, и седяща одесную Отца, и паки грядущего судити живым и мертвым. И во Святого Духа. Глаголющих же о Сыне Божием, яко бысть время, егда не бе, или яко прежде неже родитися, не бе, или яко от не сущих бысть, или из иныя ипостаси или сущности глаголющих быти, или превратима или изменяема Сына Божия, сих анафематствует Кафолическая и Апостольская Церковь.

 

Символ веры ста пятидесяти Отцов Второго Вселенского собора, Константинопольского.

 

Веруем во единого Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во единого Господа Иисуса Христа, Сына Божия, единородного, Иже от Отца рожденного прежде всех век, Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, не сотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша; нас ради человек, и нашего ради спасения сшедшаго с небес, и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася; распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна; и воскресшаго в третий день по писанием; и возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца; и паки грядущаго со славою судити живым и мертвым. Его же царствию не будет конца. И в Духа Святого, Господа, Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго Пророки. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую церковь. Исповедуем едино крещение во оставление грехов. Чаем воскресения мертвых, и жизни будущего века. Аминь.

 

 

Догмат шестисот тридцати святых Отцов Четвертого Вселенского собора, Халкидонского.

 

О двух естествах во едином Лице Господа нашего Иисуса Христа.

 

Последующе Божественным отцам, все единогласно поучаем исповедывати единаго и тогожде Сына, Господа нашего Иисуса Христа, совершенна в Божестве и совершенна в человечестве; истинно Бога и истинно человека, тогожде из души и тела; единосущна Отцу по Божеству, и единосущна тогожде нам по человечеству; по всему нам подобна, кроме греха: рожденна прежде век от Отца по Божеству, в последние же дни тогожде, ради нас и ради нашего спасения, от Марии девы Богородицы, по человечеству; единого и тогожде Христа, Сына, Господа, единородного, во двух естествах неслотно, неизменно, нераздельно, неразлучно познаваемого, (никакоже различию двух естеств потребляему соединением, паче же сохраняему свойству коегождо естества, во едино лице и во едину ипостась совокупляемаго): не на два лица разсекаемого или разделяемого, но единаго и тогожде Сына, и единородного Бога Слова, Господа Иисуса Христа, якоже древле Пророцы о Нем, и якоже Сам Господь Иисус Христос научи нас, и якоже предаде нам Символ отец наших.

 

 

Догмат ста семидесяти святых Отцов Шестого Вселенского собора, Константинопольского.

 

О двух волях и действиях в Господе нашем Иисусе Христе.

 

И две естественный воли или хотения в Нем, и два естественный действия, неразлучно, неизменно, нераздельно, неслиянно, по учению Святых отец наших; такожде проповедуем: два же естественныя хотения не противны, да не будет, якоже нечестивии еретицы рекоша, но Его человеческое хотение, последующее, и не противостоящее, или противоборствующее, паче же и подчиняющееся Его Божественному и всемогущему хотению.

 

 

Догмат трехсот шестидесяти семи святых Отцов Седьмого Вселенского собора, Никейского.

 

О иконопочитании.

 

 Храним не нововводно все, писанием, или без писания установленные для нас Церковные предания, от них же едино есть иконнаго живописания изображение, яко повествованию Евангельския проповеди согласующее, и служащее нам ко уверению истинного, а не воображаемого воплощения Бога Слова, и к подобной пользе. Яже бо едино другим указуются, несомненно едино другим уясняются. Сим тако сущим, аки царским путем шествующе, последующе Богоглаголивому учению Святых отец наших и преданию Кафолическия церкви, (вемы бо, яко сия есть Духа Святого в ней живущего), со всякою достоверностью и тщательным рассмотрением определяем: подобно изображение честного и животворящего Креста, полагати во святых Божиих церквах, на священных сосудах и одеждах, на стенах и на деках, в домах и на путях, честные и святые Иконы, написанныя красками и из дробных камений и из другого способного к тому вещества устрояемыя, якоже Иконы Господа и Бога и Спаса нашего, Иисуса Христа, и непорочныя Владычицы нашей святой Богородицы, такожде и честных Ангелов, и всех Святых и преподобных мужей. Елико бо часто чрез изображение на Иконах видимы бывают, потолику взирающий на оныя подвизаемы бывают воспоминати и любити первообразных им, и чествовати их лобызанием и почитательным поклонением, не истинным, по вере нашей, Богопоклонением, еже подобает единому Божескому естеству, но почитанием по тому образу, якоже изображению честного и животворящего Креста и святому Евангелию и прочим святыням, фимиамом и поставлением свечей честь воздается, яковый и у древних благочестный обычай был. Ибо честь воздаваемая образу преходит к первообразному, и покланяющийся Иконе, поклоняется существу изображенного на ней. Тако бо утверждается учение Святых отец наших, сиесть, предание Кафолическия Церкве, от конец до конец земли приявшия Евангелие.


Комментарии для сайта Cackle

Тематические страницы